Światowy Dzień Zdrowia

Dnia 07 kwietnia 2022 r. nauczyciele ze Szkoły podstawowej nr 42 z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 12 w Katowicach w klasach I – III przeprowadzili lekcje związane z Światowym Dniem Zdrowia. Zajęcia przeprowadzane w naszej szkole były podzielone na kilka tematów.

Pierwszy poruszany temat to: „Bezcenna woda”. Motywem przewodnim było zapoznanie uczniów ze sposobami dbania o wodę i jej oszczędzania. Na początku uczniowie poznali właściwości wody oraz jej stany skupienia za pomocą doświadczenia: poznały objętość i kształt wody (dostosowany do naczynia), obserwowały rozpuszczalność różnych substancji w wodzie (olej, płyn do mycia naczyń itp.), obserwowały jak lód topi się zamieniając się w wodę, a następnie paruje pod wpływem ciepłego powietrza). Nauczyciele starali się jak najbardziej przybliżyć uczniom sposoby oszczędzania wody i dbania o jej naturalne zasoby. Uświadamiali różnicę między zastosowaniem wody słodkiej i słonej. Przekonywali do racjonalnego wykorzystywania wody w gospodarstwie domowym. Uczniowie przedstawiali własne pomysły i sposoby na oszczędzanie wody. Zadaniem domowym uczniów było stworzenie wraz z rodzicami plakatów pt: „Nasza Planeta, nasze zdrowie”.

Drugi temat poruszany podczas Światowego Dnia Zdrowia to segregacja śmieci i recykling. Uczniowie realizowali temat pod hasłem „Ekologiczne zakupy”. Celem było budzenie kształtowania świadomości gospodarowania odpadami, stworzenie możliwości oddziaływania poprzez edukację dzieci na ich najbliższych, angażowanie dzieci i dorosłych w działania proekologiczne, kształtowanie nawyku segregowania śmieci. W ramach tego tematu uczniom przekazano informacje o znaczeniu czystości dla Ziemi i ludzi. Pogadanka tematyczna i prezentacja multimedialna uświadomiły uczniom, jakie niebezpieczeństwa zagrażają naszej planecie ze strony człowieka, a także ukazały sposoby jej ochrony. Na zakończenie tego tematu młodsze klasy projektowały własną, płócienną torbę wielokrotnego użytku, natomiast klasy III obejrzał film Davida Attenborough pt: „Życie na naszej planecie”.

Trzecim tematem poruszanym podczas Światowego Dnia Zdrowia było zdrowe odżywianie. Celem zajęć było zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne współczesnego społeczeństwa oraz podkreślenie roli zdrowego odżywiania z dostępnych na rynku produktów spożywczych.  Podkreślono, również jak ważna jest dla organizmu aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają wydolność organizmu, dotleniają mózg i komórki ciała, a ponadto podczas ćwiczeń wydzielają się hormony szczęścia, które poprawiają nastrój. Uczniowie doskonale wiedzieli, że w diecie powinny dominować warzywa i owoce, które powinny stanowić główną część tego co jemy. Uczniowie podczas lekcji oglądali różne filmy edukacyjne na temat zdrowego odżywania np. „Zuzka i piramida żywieniowa”, „Przygody Oli”, Zbilansowana dieta Stasia” Uczniowie klas I – III podsumowując temat wykonali piramidy żywieniowe, talerze zdrowia oraz zdrowe sałatki.

Czwarty temat jaki został poruszony podczas Światowego Dnia Zdrowia to źródła energii odnawialnej. Omówiono również tematy związane z bezpiecznym korzystaniem z prądu, właściwym zachowaniu w przypadku wyładowań elektrycznych oraz odnawialnych źródłach energii jako ochrony naszej planety i wpływu na nasze zdrowie. Dnia 7 kwietnia w ramach „szalonego tygodnia” wypadł dzień w piżamie. Z tej okazji została przeprowadzona pogadanka na temat odpowiedniej ilości snu na nasze zdrowie.

Wszystkie klasy edukacji początkowej bardzo zaangażowały się w Światowy Dzień Zdrowia omawiając różne tematy z tym dniem związane. Podczas zajęć korzystaliśmy z różnych platform tj: Eduelo, wykorzystaliśmy prezentację z ubiegłorocznej edycji Dzieci Uczą Rodziców pt: „Mały ekolog”. Laboratorium wsipu. Wykorzystaliśmy grę on – line Ekoeksperymentarium.