Akcja "Lekki tornister".

Lekki Tornister to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna skierowana do uczniów klas 0-III szkół podstawowych i dotycząca profilaktyki wad postawy.

W dniu wczorajszym, na zaproszenie klasy 2a i 3b odwiedziły nas panie z Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach. Panie prowadziły prelekcję dla naszych uczniów na temat "Lekkiego Tornistra".

Celem działań jest:
– podniesienie poziomu wiedzy dzieci, rodziców i opiekunów na temat – profilaktyki chorób układu ruchu,
– zwrócenie uwagi na wciąż istniejący problem przeciążonych plecaków i tornistrów uczniów,
– konsekwentne zmniejszanie przeciążenia noszonych przez dzieci bagaży, dbanie o właściwą postawę ciała.
Problem przeciążonych tornistrów najmłodszych uczniów i związane z tym ryzyko wad postawy to kwestia niezwykle istotna zwłaszcza w wieku od 6 do 10 lat, gdy dziecko jest najbardziej narażone na wykształcenie się u niego wad postawy. W tym czasie dziecko intensywnie rośnie co w zestawieniu z kilkugodzinnym siedzeniem w ławce szkolnej i ograniczoną swobodą ruchu może niekorzystnie rzutować na nawyki dotyczące postawy ciała.

Rodzicu!

• Kup Dziecku lekki plecak! Usztywniacze i tysiące kieszonek z suwakami ważą dużo! Często pusty plecak jest już ciężki.
  • Zaglądaj do plecaka codziennie i eliminuj: ciężkie albumy, zabawki, karty i inne gadżety, które dzieci pakują dla zabawy, na wymianę czy tylko po to, by zaimponować kolegom.
  • Upewnij się u Wychowawcy dziecka, które podręczniki i elementy wyprawki są potrzebne do pracy w domu, a które z powodzeniem Dziecko może pozostawić w szkole.