Po wielu trudach dotarliśmy do Kopalni Guido

Po wielu przygodach nasi uczniowie w czwartek 14 kwietnia 2016 dotarli wraz z Panią Beatą Książek oraz Panem  Mariuszem Wróblem do Zabrza, aby zwiedzić zabytkową kopalnię „Guido”. Zaraz po przekroczeniu bram kopalni podzieliliśmy się na dwie grupy, pobraliśmy kaski ochronne i zaczęliśmy nasze zwiedzanie.

Wjazd na poziom 320m odbył się w 2 grupach. Zjeżdżaliśmy prawdziwą klatką szybową, aby przekonać się, jak wygląda praca górników pod ziemią. Poziom 320, to najgłębiej położona trasa turystyczna w kopalni węgla w Europie. W niektórych miejscach na szlaku robi się dość ciasno i nisko, chodniki momentami toną w ciemnościach i wypełnia je hałas maszyn górniczych. Pokaz pracy kombajnu wydobywczego oraz innych wielkogabarytowych maszyn górniczych to jedna z najciekawszych atrakcji w kopalni Guido. Poziom 320 zwiedza się nie tylko na piechotę – z podziemnej stacji osobowej turystów w dalszą podróż zabiera elektryczna kolejka podwieszana, podobna do tych, które funkcjonują w czynnych kopalniach wydobywczych. Naszą podziemną podróż zakończyliśmy w Hali Pomp.

Było bardzo fajnie, dużo zobaczyliśmy, usłyszeliśmy od przewodników, ale do końca niewielu zdecydowałoby się do pracy pod ziemią. W wycieczce wzięło udział 25 uczniów z róznych klas.